This post is also available in: English (English)

بتن راس

تولید قطعات پیش ساخته بتنی یکی از تکنولوژی های پر کاربرد در صنعت ساخت و ساز ساختمان، پل سازی، تونل و غیره می باشد. در مورد ساختمان قطعات پیش ساخته علاوه بر اینکه باید دارای مقاومت کافی باشند، حتی المقدور باید سبک نیز بوده تا وزن بار مرده سازه ( ساختمان ) را کاهش دهد  تا در مقابل نیروی جانبی زلزله  تاثیر سوء در عملکرد سازه ایجاد نکنند.

بررسی آزمایشگاهی  مشخصات مکانیکی مواد ترکیبی اولیه بتن سبک غیر سازه ای راس با توجه به دیگر مواد بتن های سبک موجود مشخصات مکانیکی  بتن سبک  راس به صورت چشمگیر و قابل توجهی ارتقا یافته  و برای آزمایش های فشاری، کششی برزیلی و خمشی ۴ نقطه ای. نتایج بدست آمده حاکی از آن است که با افزودن مواد ترکیبی و فرآوری شده گروه تولیدی و صنعتی راس مخلوط مقاومت کششی ۲۳٫۱ درصد افزایش یافت. مقاومت خمشی نیز به میزان ۲۸٫۹ درصد افزایش را نشان می دهد مواد ترکیبی تاثیر سوء بسیار ناچیزی (در حدود ۷ درصد) در مقاومت فشاری نمونه ها ایجاد کرد که به دلیل غیر سازه ای بودن بتن سبک تولیدی چندان مشکل زا نخواهد بود.

بتن سبک میتواند در تولید قطعات پیش ساخته ساختمانی نقش به سزایی را ایفا کند و علاوه بر کاهش زمان ساخت، باعث کاهش قابل توجهی از وزن ساختمان شود. و عملکرد سازه را در برابر نیروی جانبی زلزله و باد بهبود بخشد. برای ساخت بتن سبک باید از سنگدانه هایی با وزن حجمی پایین استفاده کرد. بتن سبک نیز همانند بتن معمولی دارای ضعفهای متعدد در خواص مکانیکی خود می باشد که میتوان این ضعفها را با استفاده از این مواد ترکیبی مرتفع ساخت که علاوه بر عدم افزایش وزن مخصوص بتن از لحاظ اقتصادی نیز مقروم به صرفه بوده و می تواند خصوصیات مکانیکی بتن سبک را تا مقدار قابل توجهی ارتقا دهد.

نکته دیگری

در مورد خصوصیات مکانیکی بتن مسلح شده با الیاف گروه تولیدی و صنعتی راس  تاثیر الیاف پلی آمید PA در پاسخ های خمشی مطابق استانداردهای ASTM  بررسی شده. و نتایج چنین بود که الیاف پلی آمیددر مقایسه با سایر الیاف ها سودمندتر است چون قابلیت خوردگی ندارد و همچنین سختی و شکل پذیری بتن را به طور چشمگیری ارتقا میدهد.  نتیجه مهم دیگر اینست  که مقاومت خمشی و مقاومت در برابر ضربه با حضور الیاف افزایش یافته و آزمایش مقاومت در برابر ذوب و یخبندان را برای بتن راس انجام شده و نتایج نشان داد که بتن های دیگر قبل از به پایان رسیدن آزمایش از بین رفته و نمونه های بتن راس تغییر وزنی ناچیزی را از خود نشان دادند و بتن با ایجاد حباب های هوای عمدی مقاومت در برابر ذوب و یخبندان بتن را افزایش  داده و همچنین مقاومت سایشی بتن با افزودن الیاف افزایش یافته است .

خدمات با کیفیت ما

اولین بلوک الیافی جهان
بلوک "راس" به دلیل وجود الیاف و مواد تقویت کننده در ترکیب مواد اولیه دارای مقاومت بالایی هستند.
مقرون به صرفه و با کیفیت
بلوک "راس" با تمام ویژگی ها و کیفیتی که دارد با اختلاف قیمت ناچیزنسبت به سایر بلوکهای سبک بازار ارائه می شود
بتن فوق سبک دنیا
به دلیل وجود سبکدانه بسیار سبک در ترکیب مواد اولیه بلوک راس در رتبه اول رده بندی بلوکهای فوق سبک ساختمانی قرار می گیرد.
عایق بودن
بلوک "راس" تواند دیوار ساختمان را تا حد بسیار زیادی نسبت به مابقیه بلوک های موجود در بازار عایق بندی کند .